wtorek, 12 listopada 2013

Bruno Wątpliwy / Bruno The Questionable


Bruno Watpliwy urodził się w 1986 roku na Dolnym Śląsku w Bolesławcu. Pierwszy skład zespołu to:
  • Leszek „Enzo” Rakowski – wokal, bas
  • Krzysztof „Flaku” Rakowski – wokal
  • Piotr „Piżdzior” Jerominow – gitara
  • Paweł „Pipek” Nowak
Nazwa zespołu pochodzi od jednej z postaci filmu "The Jaberwocky" Króla Bruna Wątpliwego. Początki zespołu to punk rock w najczystszym wydaniu zarówno w warstwie muzycznej jak i tekstowej. Na przełomie lat 1987 i 1988 następuje zmiana stylistyki muzyki granej przez zespół Grupa kieruje się w stronę mrocznej, ciężkiej nowej fali z intrygującymi tekstami Mirosława Witkowskiego. Rok 1988 to w życiu grupy czas intensywnego koncertowania. Bruno Wątpliwy pojawia się na szeregu festiwali na "Nowa Scena - Nowa Świadomość", na koncercie w ramach Słupskiej Sceny Prowincjonalnej, na Czwartych Młodzieżowych Spotkaniach Muzycznych w Chojnowie, a przede wszystkim w Jarocinie gdzie otrzymuje nagrodę publiczności. W tym samym roku wychodzi również materiał na kasecie zatytułowanej Bruno Wątpliwy 1. W 1989 roku następują w zespole zmiany personalne odszedł Piotr Jerominow, Krzysztof Rakowski odpuścił sobie śpiewanie koncentrując się wyłącznie na managemencie grupy. Wśród członków grupy pojawia się dziewczyna Katrzyna Ziemek (De Coy) - wokal oraz Sławomir Kwiatkowski – gitara i Artur Przybylak – klawisze. W październiku 1989 roku Bruno Wątpliwy rejestruje w studio Waltera Chełstowskiego CCS pierwszy utworu z nową wokalistką Nie mów mi. Utwór ten zwiastuje oznacza kolejny zwrot w stylistyce nadchodzi czas skłonienie się ku rockowi gotyckiemu. Zespół zrezygnował z tekstów pisanych przez Mirosława Witkowskiego, podobno była to decyzja Katarzyny która wolała śpiewać swoje teksty. W latach 1990 – 1992 zespół koncertuje i ugruntowuje swoją pozycję jako czołowy przedstawiciel polskiej sceny gotyckiej. W tym czasie następuje też zasugerowana przez przyszłego wydawcę, SPV Poland, modyfikacja nazwy zespołu, polegająca na przerobieniu jej na wersję anglojęzyczną Bruno The Questionable. W 1993 roku wychodzi anglojęzyczna kaseta grupy Black Horse. Następują zmiany w składzie zespołu odchodzi Artur Przybylak, Sławka Kwiatkowskiego zastępuje Tytus de Ville (leader Pornografii). W kwietniu tego samego roku grupa występuje jako support przed koncertem niemieckiego zespołu Love Like Blood w warszawskiej Stodole. Basista zespołu Gunnar Eysell wywozi ze sobą nagrania Bruna, z zamiarem szerszego ich zaprezentowania. I zaprezentował, czego efektem było podpisanie przez zespół kontraktu z niemiecką wytwórnią Dion Fortune Records, która zaprasza go na zrealizowanie w Niemczech albumu. Warunkiem postawionym przez wytwórnię jest zmiana nazwy zespołu - tym samym Bruno The Questionable przestaje istnieć, a w jego miejsce powstaje zespół Fading Colours. Ale to już całkiem inna historia i temat na osobny post.

Dyskografia:
  • Bruno Wątpliwy 1 (1988)
  • Bruno Wątpliwy 2 (1988)
  • Black Horse (1993)
  • Szał (2001 - Stary materiał, wydany w 2001 r. przez wytwórnię Furia Musica na CD) 


3 komentarze:

  1. Jedna nieścisłość.
    Pierwszy numer z Kaśką nagrywał jeszcze Piździor. Tuż po nagraniu opuścił zespół.

    OdpowiedzUsuń
  2. Oczywiście że tak czyli Piotr Jerominow i to Kaśka nagrywała z nim a nie on z nią , były to jej pierwsze nieudolne kroki w zespole Bruno Wątpliwy

    OdpowiedzUsuń
  3. Po tym jak zmienili nazwe na Fading Colours, poszli calkiem w strone electro. Widzialem ich na zywo na Castle Party 2002 w Bolkowie. Na scenie byli tylko Leszek Rakowski z laptopem i syntezatorem oraz De Coy za mikrofonem. Nie brzmialo to zle, chociaz na starszych nagraniach (z Black Horse) bylo wiecej prawdziwego grania, a mniej programowania.

    OdpowiedzUsuń