sobota, 2 listopada 2013

Detonator BN


Kolejny zespół na składance Jarocin'88 to Detonator BN. Właściwe najlepszym pretekstem do pisania o tej grupie byłaby składanka Jarocin'87, gdyby oczywiście ktoś taką wydał. Bo to właśnie udział w jarocińskim festiwalu w 1987 roku był tym co najlepsze się zdarzyło w krótkiej historii Detonatora. Jadąc na ten festiwal Detonator był zupełnie nieznanym zespołem grającym rockową muzykę dojść mocno uzupełnioną elementami punka. W tamtym czasie zwycięzców festiwalu wybierała publiczność. Do konkursu przystąpiło kilkadziesiąt zespołów z całej Polski, na które oddano 7053 głosy, z czego 1180 uzyskał Detonator BN, dla porównania Chłopcy z Placu Broni 44 głosy, Sexbomba 12. To był niewyobrażalny sukces. Wyglądało na to że zespół na dobre zagości na polskim rynku muzycznym, stało się jednak niestety inaczej.
Detonator BN powstał w drugiej połowie lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku w Sochaczewie przez gitarzystę Mirka Adamkiewicza, basistę Leszka Stopczyńskiego, oboistkę Lidię Draber i łowickiego perkusistę Andrzeja Kowalewskiego którego bardzo szybkiego (w początkowej fazie na perkusji grał Andrzej Kowalewski). Na podbój świata grupa wyruszyła na przełomie lat 1986 – 1987 występując w lokalnych przeglądach muzyki rockowej, w większości z nich triumfując. W tym okresie zespół grał już Już bez Leszka Stopczyńskiego, którego po powołaniu do wojska zastąpił Marcin Kozioł. Rok 1987 to jak pisałem największy sukces zespołu występ w Jarocinie. Do Jarocina Detonator wrócił rok później. W tym czasie grupa intensywnie koncertowała grając koncerty w klubach studenckich, na festiwali Rock Pokoju w Warszawie gdzie byli jedną z gwiazd, tak jak i na Małym Jarocinie w Łodzi. Zespół wzmocnił saksofonista Michał Rollinger. Detonator był zapraszany nie tylko na większość rockowych imprez w kraju, ale również na międzynarodowy festiwal Rock Fest w Pradze, gdzie reprezentował Polskę razem z Nocną Zmianą Bluesa. Grupa zagrała również trasę koncertową w Rosji i na Ukrainie. Na koncercie w Moskwie w Parku Gorkiego słuchało Detonatora około 25 tysięcy osób. Podobne koncerty zagrali w Charkowie i Kijowie. Kariera zespołu nabierała tempa, wydawało się, że świat stoi przed nimi otworem. W tym czasie zostali także zaproszenie na koncerty w Stanach Zjednoczonych. I w tym momencie na scenę wkroczył tak ukochany przez wszystkich młodych mężczyzn w tamtych czasach MON – Mirek Adamkiewicz został powołany do wojska. Wyjazd do Stanów nie dochodzi do skutku. Detonator zawiesza działalność. I to by było na tyle. Podejmowane próby powrotu grupy zakończyły się fiaskiem a to z powodu problemów ze skompletowaniem dawnego składu, a to kłopotów ze znalezieniem miejsca do prób.

Dyskografia:

Jarocin'88 – kompilacja (utwór: Adela)
Był Kiedyś Jarocin... Vol. 1 – kompilacja (utwór: Dwa koty)
Był Kiedyś Jarocin... Vol. 2 – kompilacja (utwór: Wszystko jest piękne)


1 komentarz:

  1. Zajebista kapela, ale od wojska, jasli komuś zależało można było się wykręcić. Ja dostałem kat d, będąc w bardzo dobrej formie fizycznej. O załatwieniu wojska trzeba było myśleć wcześniej i skupić się na problemach z psychiką. Kumpel (mówimy o punkach) dostał nawet kat. E, a żyje do tej pory, ma rodzinę i jest ok.

    OdpowiedzUsuń