sobota, 6 grudnia 2014

Klaus Mitffoch – Klaus Mitffoch

Tym razem duża płyta. Właściwie nie wiem dlaczego o niej wcześniej nie pisałem. Może dla tego żę znam ją w zasadzie na pamięć. Słucham bardzo często i wydawała mi się płytą zbyt oczywistą. A może dlatego, że o tej płycie już wiele napisano i to przeważnie bardzo dobrze. Ale w końcu nadszedł czas grupy Klaus Mitffoch i jednego z najlepszych albumów wydanych w Polsce pod jakże oryginalnym tytułem Klaus Mitffoch.



Klaus Mitffoch powstał w 1979 roku.

Pierwszy skład tworzyli:

  • Lech Janerka (bas, wokal)
  • Krzysztof Pociecha (gitara)
  • Wiesław Mrozik (gitara)
  • Kazimierz Sycz (perkusja)

W 1980 roku Sycza za bębnami zastąpił Marek Puchała. W zasadzie do roku 1981 zespół nie miał stałej nazwy. Dopiero po dwóch latach działalności amatorskiej w czerwcu 1983 roku już jako Klaus Mitffoch wystartował w Ogólnopolskim Turnieju Młodych Talentów, gdzie zajął razem drugie miejsce z zespołem Azyl P. Nagrodą była sesja wynikiem której są dwa wydane w 1983 roku tonpresowskie single Ogniowe strzelby / Śmielej oraz Jezu jak się cieszę / O głowie. W ankiecie magazynu „Jazz Forum” Rock Top '83 zespół uznany został za największy talent roku, natomiast dziennikarze magazynu Non Stop (którego w tamtym czasie redaktorem naczelnym był nie kto inny tylko Wojciech Mann) za zespół roku 1983. Pomimo tego, ze Klaus Mitffoch wypracował swój własny styl, umiejętnie inspirując się zachodnią muzyką, a nie bezmyślnie kopiując ją czym zyskał sporą grupę fanów, pomimo, że utwór Jezu jak się cieszę znalazł się na szczycie Listy Przebojów Trójki (najważniejszego w tamtych czasach zestawienia), pomimo udziału w trasie koncertowej Spear Of Destiny, zespół nie zyskał przychylności mediów jednym z głównych powodów takiego stanu rzeczy była niemiecka nazwa (celowo pisana z błędem). Takie to były czasy. W 1984 roku Klaus Mitffoch nagrał swoją jedyną płytę długogrającą, która ukazała się rok później gdy zespół już nie istniał. Zespół rozpadł się w sierpniu 1984 roku. Lech Janerka rozpoczął karierę solową (współpracował nadal z Krzysztofem Pociechą). A pozostali muzycy wrócili na scenę w 1986 roku pod lekko zmodyfikowaną nazwą - Klaus Mit Foch. Taka to jest krótka historia tej niezwykłej grupy.



Dyskografia:



Albumy studyjne

  • Klaus Mitffoch (1985)

Albumy koncertowe

  • Live sierpień 1984 (dwie kasety)

Single

  • Ogniowe strzelby / Śmielej (1983)
  • Jezu jak się cieszę / O głowie (1983)
  • Siedzi / Tutaj wesoło (1984)





Czas na kilka słów o tej niezwykłej płycie. Klaus Mitffoch zaliczany jest do zespołów nowofalowych, jednak muzyka grupy nie daje się moim zdaniem jednoznacznie zaszufladkować. Utwory z tej płyty uderzają dużą dozą surrealizmu, wiele w nich punk rockowej energii wzbogaconej znacznie bogatszą aranżacją. Niesamowity efekt dają też nieźle zakręcone teksty autorstwa Lecha i Bożeny Janerków, wielu dopatrywało się w nich ukrytej krytyki władzy ówczesnej Polski. Lech i Bożena bawią się słowem czego nie robiła i nie robi do dziś większość autorów tekstów utworów rockowych (o popowych lepiej w ogóle nie wspominać) . Płytę rozpoczyna stanowiący przewrotne połączenie dźwięku i tekstu utwór Śpij aniele mój. W warstwie tekstowej przypomina on kołysankę zaś muzycznie nie pozwala nie tylko zasnąć ale i słuchać obojętnie – i tak jest jż do końca albumu. Ja osobiście najbardziej na tej płycie lubię (słowo „najbardziej” ma tu duże znaczenie bo uwielbiam całą płytę) kawałek Tutaj wesoło – muzycznie i tekstowo rewelacja, po prostu cały Lech Janerka. Cenię również przed wszystkim za klimat kończący płytę Strzeż się tych miejsc w którym posępna muzyka Lecha Janerki idealnie zgrała się idealnie z tekstem Bożeny. Reasumując, ten album powinie znaleźć się na półce każdego kto mieni się miłośnikiem polskiej muzyki rockowej, a kto go nie zna musi go po prostu posłuchać. To jedna z najważnieszych polskich płyt rockowych.

I na koniec jeszcze ciekawostka płyta ukazała się również na rynku hiszpańskim, wydana przez firmę Oihuka Doscos. Edycja hiszpańska od oryginalnej polskiej różniła się tylko lepszą jakością okładki oraz wkładką z tekstami (nie tłumaczonymi na hiszpański).





Klaus Mitffoch

Tonpress SX-T40

Rok wydania 1985



Strona Ta

  1. Śpij aniele mój (L. Janerka, W. Mrozik, K. Pociecha, M. Puchała)
  2. O głowie (K. Pociecha – L. Janerka)
  3. Wiązanka pieśni bojowych (L. Janerka – L. Janerka)
  4. Nie jestem z nikim (L. Janerka – B. Janerka)
  5. Klus Mitroh (L. Janerka – L. Janerka)
  6. Wiązanka cz.IV (L. Janerka, W. Mrozik, K. Pociecha, M. Puchała – B. Janerka)
  7. Jestem tu jestem tam (L. Janerka, K. Pociecha – B. Janerka)
  8. Muł pancerny (L. Janerka – B. Janerka)
  9. Powinność kurdupelka (L. Janerka – B. Janerka)
  10. Strzelby (L. Janerka, W. Mrozik, K. Pociecha, M. Puchała)

Strona Tamta

  1. Nad ranem śmierć się śmieje" (L. Janerka – L. Janerka)
  2. Tutaj wesoło" (L. Janerka – B. Janerka)
  3. Ewolucja, rewolucja i ja" (L. Janerka – L. Janerka)
  4. Dla twojej głowy komfort" (L. Janerka, W. Mrozik, K. Pociecha, M. Puchała – L. Janerka)
  5. Siedzi" (K. Pociecha – L. Janerka)
  6. Strzeż się tych miejsc" (L. Janerka – B. Janerka)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz