środa, 4 września 2013

Wielkanoc




Od dziś przez kilkanaście następnych postów zajmę się wykonawcami dla których znalazło się miejsce na składance Jarocin'88. W 1988 r. dyrektorem artystycznym festiwalu został Leszek Winder. Dziennikarze nie oszczędzali nigdy organizatorów, ale w 1988 Leszek Winder został wręcz zmieszany z błotem. NON STOP z wrzesinia 1988 zamiast zwykłej recenzji, umieścił sprawozdanie z "pogrzebu" Festiwalu. Miało ono formę nekrologu . Moim zdaniem festiwal z 1988 r. może nie był rewelacyjny ale głosy ogłaszające jego koniec należy uznać za przesadzone. Dobrze wypadli T. Love, Ziyo, Wielkanoc, Stanisław Sojka, Kolaboranci, Dragon. W plebiscycie publiczności pierwsze miejsce zajął zespół Zielone Żabki, drugie Chłopcy z Placu Broni,a trzecie Egzekutor. W 1988 r. po raz pierwszy w Jarocinie pojawił się Owsiak ze swym Towarzystwem Przyjaźni Chińskich Ręcznikow. No i przede wszystkim wydano LP "Jarocin 88" Płytka wyszła niestety dopiero w dwa lata po festiwalu, ale po prosty taki był wtedy cykl wydawniczy. No i najważniejsze że jest.

Na początek Wielkanoc. W recenzji z festiwalu zamieszczonej w Świecie Młodych można przeczytać Jedynym chyba odkryciem tegorocznego festiwalu, mającego przecież na celu promocje nowych grup, była nastrojowa WIELKANOC z Lubina, która wyjechała z Jarocina z Nagroda Dziennikarzy.” Według mnie to gruba przesada, na tej imprezie kilka innych ciekawych kapel. Trzeba jednak przyznać, że Wielkanoc należała do tych najbardziej interesujących. Styl jaki reprezentował to bardzo popularna w Polsce w tym okresie zimna fala. Muzykę Wielkanocy można umieścić gdzieś między Joy Division, Talking Heads i The Clash jednak o wyjątkowości muzyki grupy decydowały zawarte w niej delikatne elementy jazzu oraz poetyckie teksty Kasi Jarosz. W zespole wyróżniał się również perkusista Wojtek Soliwoda który grał równocześnie na dwóch bębnach centralnych.

Zespół zadebiutował rok wcześniej w 1987 r. w Lubinie. Pierwszy koncert odbył się w Domu Kultury Żuraw w piwnicach którego Wielkanoc miała swoje próby. W tym samym roku po raz pierwszy wystąpili w Jarocinie. Do Jarocina wracali jeszcze w 1988 i 1989 r. W 1988 roku znalazł się wśród laureatów Ogólnopolskiego Młodzieżowego Przeglądu Piosenki. Zamiast jednak pojechać na Festiwal Polskiej Piosenki do Opola, gdzie grupa została zaproszona w nagrodę, muzycy postanowili wystartować w konkursie na Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie. Wyjazd do Jarocina to była bardzo dobra decyzja. Po raz pierwszy w historii konkursu zespół bisował. Po festiwalu Wielkanoc zaczęła być zapraszana na inne festiwale. W listopadzie 1988 r. grupa na potrzeby Rozgłośni Harcerskiej nagrała trzy utwory. Dwa z nich pojawiły się w na liście przebojów tej rozgłośni. W 1988 r grupa wystąpiła również na na Odjazdach ’88 w tamtych czasach bardzo prestiżowej imprezie gdzie zagrała bardzo dobry koncert. W październiku 1988 r. Wielkanoc została zaproszona, jako jedyna kapela z Polski, do Bratysławy, na rodzaj czechosłowackiego Jarocina Certowe Kolo. Zespół zakończył działalność w 1989 r.

Członkowie zespołu to:
Kasia Jarosz - śpiew
Darek (Modzel) Modzelewski - gitara basowa
Marek Marczak - gitara
Wojtek Soliwoda - perkusja


Dyskografia:

  • Dziewczyny Karabiny – CD Manufaktura Legenda (2011) - koncert zespołu z festiwalu w Jarocinie w roku 1988, demo nagrane w DK Żuraw z Lubinie, 3 utwory nagrane dla Rozgłośni Harcerskiej oraz video zrealizowane przez Zbigniewa Ugielskiego.
  • Lecą Żurawie – LP Manufaktura Legenda (2012) - kompletny zapis z amatorskiej sesji nagraniowej w Domu Kultury Żuraw w Lubinie, zarejestrowanej w lutym 1988 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz