wtorek, 13 maja 2014

Rocka's Delight

Na koniec postów o kapelach z kompilacyjnego albumy Gdynia, prawdziwa perełka, reggae znad zimnego Bałtyku, które brzmi jakby było grane na słonecznych brzegach Jamajki – zespół Rocka's Delight.

Był rok 1987 do występujących pod nazwą Sze Sze muzyków:

  • Grzegorza Zająca (gitara, śpiew)
  • Grzegorza Małkowskiego (gitara)
  • Leszka Ślazyka (gitara basowa)
  • Karola Krzymińskiego (perkusja)
  • Sławomir Porębskiego (instr. perkusyjne)
  • Piotra Sawczuka (trąbka)
  • Tomasza Bonarowskiego (trąbka)
  • Roberta Höhna (saksofon)

dołączył wokalista student medycyny pochodzący z Zimbabwe Grey Andrew Shereni. Grupa z nowym wokalistą przyjęła nazwę Rocka's Delight. Pod nową nazwą po raz pierwszy zespół wystąpił na koncercie podczas festiwalu "Nowa Scena" w Teatrze Letnim w Sopocie. W tym samym 1987 roku muzycy nagrali w studiu Rozgłośni Polskiego Radia w Gdańsku dwa utwory: Frontline i Freedom. Obydwie te kompozycje pojawiły się na liście przebojów Rozgłośni Harcerskiej, a następnie w 1988 roku znalazły się: pierwsza na winylowej kompilacji Gdynia, a druga na wydanej na kasecie składance Fala II. W tym czasie zespół wiele koncertował i to nie tylko w rodzinnym Trójmieście ale i w całej Polsce. Grupa zyskiwała coraz szersze rzesze fanów wśród polskich miłośników muzyki z Jamajki.

Początek roku 1998 to czas zmian personalnych w zespole. Rocka's Delight opuścili Piotr Sawczuk, Robert Höhn, Tomasz Bonarowski oraz Leszek Ślazyk. Ich miejsce zajęli Jan Erszkowski (perkusja), Michał Erszkowski (bas) i Jarogniew Milewski (instr. klawiszowe). W tym składzie grupa zagrała rewelacyjnie przyjęty koncert na na warszawskim festiwalu "Róbrege". W połowie 1998 roku z zespołu odszedł Grzegorz Małkowski, a Karol Krzymiński przeszedł na instrumenty perkusyjne na stałe ustępując Janowi Erszkowskiemu miejsce za bębnami. W tym czasie skład Rocka's Delight powiększył się o klawiszowca Jacka Witczyńskiego oraz starego znajomego muzyków grupy (jeszcze z czasów Sze Sze) gitarzystę Dariusza Jesionka. Pisząc o Rocka's Delight nie można pominąć udziału w wydarzeniu które odbyło się 13 grudnia 1989 roku - festiwalu "Solidarność Anty Apartheid" gdzie zespół wystąpił wraz z takimi wykonawcami jak Young Power, Linton Kwesi Johnson czy Twinkle Brothers. Utwór Solidarity, jeden z wielu którymi grupa rozbujała publicznośc trafił na wydaną w następnym roku kasetę Solidarność Anti-Apartheid dokumentującą to wydarzenie. Udział zespołu w festiwalu zaowocował propozycją nagrania płyty w Londynie w studiu Twinkle Brothers. Z nieznanych mi przyczyn do realizacji tego przedsięwzięcia nie doszło. Wkrótce z zespołu odszedł Karol Krzymiński a zespół po

zagraniu jeszcze kilku koncertów zawiesił działalność. W czerwcu 1990 roku Michał i Jan Erszkowscy oraz Sherenim dokonali w warunkach domowych nagrań kilkunastu piosenek, które były później rozprowadzane na kasecie Rocka's Delight miał to być wkład muzyków w protest przeciwko budowie elektrowni atomowej w Żarnowcu. W roku 1991 światło dzienne ujrzał kolejny materiał z nagraniami Rocka's Delight koncertowa kaseta Live '89 . Po trzech latach ciszy, jesienią 1994 roku Grey Andrew Shereni i Karol Krzymiński reaktywowali zespół uzupełniając skład znanym z występów grupie Bielizna Jarosławem Furmanem(gitara), Marcinem Kolendowiczem (gitara), Mirkiem Malakiem (bas) i Maciejem Gudalewiczem. Jarek Furman wkrótce został zastąpiony przez Tomasz Luftner. Mimo starań muzyków trudno było odzyskać fanów. Grupa występowała głównie na terenie Trójmiasta. W 1996 roku ponowie Rocka's Delight zawiesił, a w zasadzie zakończył swoją działalność.





Dyskografia

  • Gdynia (1988 kompilacja, utwór: Frontline)
  • Fala II (1988 kompilacja na kasecie, utwór: Freedom)
  • Solidarność Anti-Apartheid (1990 kompilacja na kasecie, utwór: Solidarity)
  • Rocka's Delight (1990, kaseta)
  • Live '89 (1991, kaseta)



2 komentarze:

  1. Witam poszukuję jakichkolwiek nagrań Rockas Delight i Katharsis,ktoś jest w stanie pomóc?

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja mam zripowqną taśmę

    OdpowiedzUsuń