niedziela, 1 lutego 2015

The Firm – The Firm

Czy ktoś pamięta grupę The Firm? Pewnie znajdzie się grupa, może nawet spora miłośników rocka która na to pytanie jest w stanie odpowiedzieć „Tak”. Jestem jednak pewien, że gdyby zapytać nawet tych którzy nie uznają się za wielkich miłośników rocka o takie kapele jak Led Zeppelin, Uriah Heep czy Free na podobne pytanie odpowiedzieli by „Oczywiście”. Dziś chciałem napisać grupie założonej przez muzyków wcześniej grających właśnie w tych zespołach mowa o zespole The Firm której skład tworzyli:
  • Jimmy Page (gitara) – znany oczywiście z Led Zeppelin
  • Paul Rodgers (wokal) wcześniej Free i Bad Company
  • Chris Slade (perkusja) grywający wcześniej w takich formacjach jak Uriah Heep, Asia czy Manfred Mann's Earth Band
  • Tony Franklin (bas) którego wcześniej można było usłyszeć na płytach Roya Harpera.
Pretekstem do napisania tego tekstu stała się pierwsza z dwóch płyt zespołu nosząca po prostu tytuł The Firm.
The Firm powstał w 1984 roku. Założycielami grupy byli Jimmy Page oraz Paul Rodgers. By móc wyjść na scenę Panowie potrzebowali jeszcze perkusisty i basisty. Podobno propozycje dostali znany z Yes Bill Bruford oraz grający na basie bezprogowym Pino Palladino. Ten pierwszy jednak miał kontrakt z inną wytwórnią a drugi grał trasę z Paulem Youngiem. W końcu jednak członkami The Firm zostali Chris Slade oraz Tony Franklin. Ze Sladem też były kłopoty. Page zaproponował mu wspólne występy tuż po tym jak to samo uczynił David Gilmour. Jednak w tym wypadku Page i Rodgers poczekali czekali do zakończenia trasy na której Slade grał w zespole Gilmura. Trwało to aż 9 miesięcy. 29 listopada 1984 roku zespól rozpoczął swą pierwszą trasę po Europie. Na koncertach pojawiły się zwabione magią wielkich nazwisk tłumy. Część słuchaczy wychodziła zawiedziona jednak większość była zachwycona. Panowie Page i Rodgers nie chcieli, choć było to bardzo kuszące i zapewniało sukces, grać materiału swoich poprzednich zespołów. Na repertuar zespołu wybrali swoje wcześniej skomponowane oraz nowe utwory wyjątek stanowił Midnight Moonlight ostatni utwór na albumie The Firm który był niewydanym utworem Led Zeppelin. W 1985 roku zespół odbył wielką trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych trwała ona od 28 lutego do 11 maja. Po powrocie do Wielkiej Brytanii The Firm dali kilka koncertów stanowiących jakby przedłużenie amerykańskich występów. W tym samym roku ukazał się pierwszy album zespołu The Firm. Krążek uzyskał miano złotej płyty w USA i Kanadzie. Rok 1986 to kolejna trasa po USA oraz druga i ostatnie płyta zespołu Mean Business. Płyty The Firm nie odniosły dużego sukcesu, natomiast często na koncertach były tłumy zdarzało się, że całe trasy koncertowe zespołu były wyprzedawane do ostatniego miejsca. The Firm zakończył działalność w 1986 roku. Page i Rodgers zajęli się solowymi projektami, Slade znalazł się w składzie AC/DC, a Franklin dołączył do Blue Murder. Zespół istniał bardzo krótko być może dlatego, że nie odniósł spodziewanego sukcesu a może dlatego, że za dużo było w nim indywidualności.

Dyskografia
  • The Firm (1985)
  • Mean Business (1986)
Czas na kilka słów o płycie. Słuchając tego krążka wyraźnie słychać skąd przybyli muzycy The Firm Już otwierająca płytę kompozycja Pagea Closer brzmi tak że spokojnie mógłby to być utwór Led Zeppelin, no może tylko wokal i dęciaki nie pasuję do gigantów z Londynu. Po tym dynamicznym kawałku lekkie uspokojenie przynosi drugi na płycie Make Or Break. Trzeci utwór na pierwszej stronie tej płyty to rewelacyjny Someone To Love. W tym kawałku słychać, że muzycy są mistrzami w swoim fachu, a gitara Pagea brzmi wprost cudownie. W tym miejscu słuchacz jest w siódmym niebie i nawet przestaje żałować że panowie nie grają już w Led Zeppelin czy Free. Niestety chwilę potem nadchodzi chyba najgorszy na płycie utwór Together – tak sobie pioseneczka jakich wiele. Pierwszą stronę płyty zamyka zaczynający się rytmiczną gitarą dużo lepszy od poprzednika utwór napisany przez Rodgersa Radioactive. Wokal wyraźnie przypomina tu o dokonaniach Rodgersa w grupie Free. Drugą stronę rozpoczyna spokojna ballada You've Lost That Lovin' Feeling w której wyraźnie słychać soulowe zapędy wokalisty a całość brzmienia dodatkowo zmiękcza chórek. Utwór ten jest bardzo oddalony od tego co tworzyli muzycy Led Zeppelin czy Free. Za to następny kawałek Money Can't Buy pachnie najlepszymi dokonaniami Free – może dlatego że to kompozycja Rodgersa. W tym utworze wszystko jest na miejscu sekcja rytmiczna, rewelacyjna gitara Pagea, no i przede wszystkim wokal Rodgersa. W ogóle na tej płycie bardziej przemawiają do mnie utwory które są dziełem byłego wokalisty Free niż Pagea. Trzeci utwór na płycie to naprawdę niezły Satisfaction Guaranteed – taka mieszanka Led Zeppelin i Free. Całość kończy dziewięciominutowa kompozycja Midnight Moonlight. Ten kawałek zbudowany jest jak wiele utworów Led Zeppelin – zaczyna się spokojnie od akustycznego brzmienia gitary aż po ostrą rockową końcówkę zresztą pierwotnie utwór ten wykonywał Led Zeppelin pod tytułem The Swan Song. Jednak nigdy nie został on wcześnie wydany. Podsumowując płytka nie powala jednak, są na niej fragmenty obok których nie można przejść obojętnie.

The Firm

Atlantic ‎– 781 239-1
Rok wydania 1985

Strona A
  1. Closer
  2. Make Or Break
  3. Someone To Love
  4. Together
  5. Radioactive
Strona B
  1. You've Lost That Lovin' Feeling
  2. Money Can't Buy
  3. Satisfaction Guaranteed
  4. Midnight Moonlight



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz