sobota, 20 stycznia 2018

Cytrus

Dziś Cytrus – grupa która na początku lat 80 dwudziestego wieku zdobyła sporą popularność. Grupa która zapełniała sale koncertowe dokonywała wielu nagrań radiowych, której utwory gościły na listach przebojów (być może nie na szczytach tych list, ale jednak gościły). Grupa która dziś przez wielu jest zapomniana. Grupa która nigdy nie została doceniona tak jak na to zasługiwała, która w czasie swej działalności nie doczekała się wydania płyty lub choćby kasety. Grupa której nieszczęściem okazał się gatunek muzyki przez nią wykonywanej. Grupa która po prostu nie trafiła w swój czas. Muzyka grana przez Cytrus to coś z pogranicza rocka progresywnego, hard rocka i jazz-rocka, czyli gatunków które szczyt popularności osiągnęły w połowie lat 70.
Cytrus powstał w Trójmieście wiosną 1979 roku. Pierwszy skład grupy to:
  • Andrzej Kalski – perkusista wcześniej grywający w jazzowym Ragtime Septet;
  • Andrzej Kaźmierczak – były gitarzysta grup Kawałek Ściany, Pięciu i Truskawkowy Budzik;
  • Marian Narkowicz - multiinstrumentalista (skrzypce, flet, pianino, gitara) znany z takich formacji jak Parowóz Stephensona czy Nord Band mający w swym muzycznym życiorysie epizod z Młodzieżową Orkiedtrą Dętą. ;
  • Waldemar Kobielak - grajacy na basie lauret przeglądów młodych talentów.
Kazmierczak i Narkowicz spotkali się już wczesniej, w Teatrze Magicznym, prowadzonym przez Mariana Terleckiego. Narkowicz w tym czasie miał już na swym koncie muzykę do kilku spektakli teatralnych. Pierwotnie grupa miała nosić nazwę Zopott, ale z wiadomych powodów w czasach PRL zespół pod tą nazwą nie miał szansy zaistnieć, więc muzycy zdecydowali się na neutralną nazwę Cytrus. Grupa szybko zdobyła lokalną popularność, a sukcesy w lokalnych przeglądach zaowocowały zaproszeniem na Warsztaty Artystyczne w Bolesławcu i Chodzieży oraz nagraniem kilku utworów w studio Polskiego Radia w Gdańsku. W 1980 roku Cytrus coraz więcej koncertował. Zespół zagrał między innymi na Pierwszym Ogólnopolskim Przeglądzie Muzyki Młodej Generacji w Jarocinie oraz w trzeciej edycji Muzyki Młodej Generacji, odbywającej się w ramach sopockiego festiwalu Pop Session. Kolejny rok to nadal ciągłe koncerty na terenie całego kraju, grupę można było między innymi usłyszeć na sopockim Pop Session ’81 czy łódzkim Rockowisku. Rok 1981 to również czas pierwszych zmian personalnych w grupie. W tym roku zespół opuścił Andrzej Kalski, a jego miejsce za bębnami zajął znany z występów w formacji Mietek Blues Band Zbigniew Kraszewski. Zbyszek nie go końca był zdecydowany czy Cytrus jest dla niego najlepszym miejscem, kilkakrotnie opuszczał zespół po czym do niego wracał. Do zespołu w tym czasie również dołączył były wokalista grupy Nord Band, Kazimierz Barlasz. W 1982 roku zespół można było coraz częściej usłyszeć w radiu, utwór Kurza Twarz przez trzy tygodnie pojawiał się na Liście Przebojów Programu Trzeciego osiągając najwyższe 18 miejsce, no i oczywiście grupa wiele koncertowała pojawiając się między innymi na festiwalu Kart Rock ’82 w Jeleniej Górze. Również kolejny rok zespół spędził w trasie grając między innymi w Poznaniu na festiwalu Rock Arena ’83. W 1984 roku Zbyszek Kraszewski ostatecznie opuścił zespół zasilając najpierw skład Kombi, a potem TSA, nieco później w jego ślady Waldek Kobielak który zdecydował się na grę w grupie Babsztyl oraz Kazimierz Barlasz który zasilił Exodus. Ich miejsca w zespole zajęli: za bębnami Leszek Ligęza, na basie Zbigniew Gura oraz wokalista Józef Masiak .
W roku 1985 zespół podobno miał nagrywać materiał na płytę w Polskich Nagraniach W tym samym roku Cytrus jeszcze ponownie zawitał też do Jarocina. Do nagrania płyty nie doszło, a grupa nieoczekiwanie zakończył swoją działalność. Rok później piątka muzyków Cytrusa: Kazimierz Barlasz, Zbigniew Kazimierczak, Marian Narkowicz, Waldemar Kobielak oraz Leszek Ligęza założyli grupę Korba, ale o tym innym razem.
W zasadzie na tym można by zakończyć tą historię gdyby nie to, że po 20 latach, w 2006 roku wytwórnia Metal Mind Productions wydała płytę zespołu Kurza twarz, a rok później kolejną Tęsknica. Oba te wydawnictwa zawierają nagrania Cytrusa z lat 1980–1985.

Dyskografia
  • Kurza twarz (2006)
  • Tęsknica (2007)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz