czwartek, 5 kwietnia 2018

Przeciąg (Japa’s Boys, Weterani Wojen Psychicznych, Three Man Three.)

We wrześniu 2013 r. pisałem o grupie Japa’s Boys . Napisałem wszystko co udało mi się znaleźć na temat tej kapeli, a było tego naprawdę niewiele. Japa’s Boys długo pozostawał dla mnie tajemnicą i byłoby tak zapewne dalej gdyby ktoś nie opublikował zdjęcia zespołu na Facebooku. Pod zdjęciem pojawił się komentarz „Zespól Przeciąg z Przasnysza”. Czując się „najmądrzejszym” na świecie napisałem: „Moim zdaniem Japa’s Boys” Na to otrzymałem odpowiedź: „W sumie tak. Japa’s Boys to oni się nazywali na Jarocin” Otrzymałem linki do kilku tekstów o zespole i wywiadu z zespołem. Dzięki temu mógł powstać ten tekst. Podziękowania dla Jacka Jakubiaka i Piotra Jeronima dzięki którym wiem więcej o zespole Japa’s Boys, a może Weterani Wojen Psychicznych lub Three Man Three. Myślę jednak że najlepiej będzie używać pierwszej a zarazem aktualnej nazwy zespołu czyli pisał będę o grupie Przeciąg.
Zespół powstał w Przasnyszu. Dokładnej daty powstania grupy po prostu nie znam jednak pewne jest, że o Przeciągu Polska usłyszała w 1983 roku na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Młodzieżowej we Wrocławiu którego został laureatem.
Grupa występowała wówczas w składzie:
  • Marek Karolski (gitara)
  • Artur Wencław (klawisze)
  • Jan Kozerawski (perkusja)
  • Maciej Garliński (bas)
  • Wojciech Abramski (wokal)
Teksty pisał Zbyszek Makarewicz.
Gdy wydawało się, że przed grupą otwarły się wrota kariery, podobnej do tej którą zaczął robić inny laureat Przeglądu grupa Univers, o muzyków z Przasnysza upomniała się niezawodna w takich sytuacjach armia. I cóż na pewien czas zespół, nie koniecznie z własnej winy zakończył swoją działalność. Po wyjściu do cywila do grania wrócił Marek Karolski. Również Maciek Garliński i Wojtek Abramski nie odwiesili instrumentów na kołek. W tym czasie Marek Karolski związał się z gitarzystą Grzegorzem Smolińskim oraz basistą Piotrem Jeronimem, a zespół zmienił nazwę. W listopadzie 1986 roku na scenie pojawiła się grupa Three Man Three która dość szybko przemianowała się na Japa’s Boys. W latach 1987, 1988 grupa w składzie Marek Karolski, Maciej Garliński, Wojciech Abramski, Piotr Jeronim oraz Grzegorz Smoliński pod nazwą Japa’s Boys wystąpiła w Jarocinie. Muzycy z Przasnysza nie wygrali co prawda festiwalu ale zostali naprawdę dobrze przyjęci, a ich utwór Telewizyjna gra znalazł się na wydanym przez Polskie Nagrania trzypłytowym albumie Jarocin’88. Gdzieś w międzyczasie zespól opuścił Wojciech Abramski, a zespół zmienił nazwę na Weterani Wojen Psychicznych.
Pod nową nazwą Jan Kozerawski, Marcin Jaworski, Piotr Jeronim, Grzegorz Smoliński i Marek Karolski w 1991 roku powtórzyli sukces sprzed ośmiu lat, ponownie zostając laureatami wrocławskiego przeglądu. Nagrodą był występ w 1992 roku na opolskich „Debiutach”. Po występie w Opolu grupę można było jeszcze zobaczyć w telewizyjnym programie „Twoje Przeboje” w którym konkurowała z Mafią z którą śpiewał Andrzej „Piasek” Piaseczny. Wszystko wskazywało że zespół nabrał wiatru w żagle i wrota kariery ponownie otwierają się dla muzyków z Przasnysza szeroko. Jednak coś poszło nie tak. Od muzyków można było usłyszeć, że zabrakło wsparcia od Miejskiego Domu Kultury w Przasnyszu w którym zespół miał próby Grzegorz Smoliński w którymś z wywiadów stwierdził „Od początku naszej działalności byliśmy związani z przasnyskim domem kultury. Odnosiliśmy sukcesy, ale w ostatnich latach nie czuliśmy ze strony MDK-u duchowego wsparcia. A nasze próby bardziej koncentrowały się na problemach, jakie towarzyszyły naszej obecności w MDK-u, niż na komponowaniu, graniu, czy planowaniu jakiejś kariery. Wojny, które toczyliśmy z domem kultury, znalazły nawet odzwierciedlenie w nazwie zespołu: Weterani Wojen Psychicznych.” W drugiej połowie lat 90 zespół przeniósł się z Domu Kultury się do klubu garnizonowego i wrócił do nazwy Przeciąg. Na przełomie wieków Przeciąg wyprodukował w warunkach domowych własną płytę „Metalowa Wola” którą rozesłał po całej Polsce. Jedna z takich płyt trafiła w ręce dziennikarza radiowej jedynki Romualda Jakubowskiego dzięki czemu zespół pojawił się w radiowej audycji „Rock w Jedynce”. Od tego czasu o zespole słychać jakby mniej. Grupa pojawiała się na koncertach w najbliższej okolicy, czasem w Płocku, czasem w Warszawie, ale nie jest to już tak intensywne granie jak kiedyś.
Ostatni skład zespołu jaki udało mi się ustalić to:
  • Marek Karolski (gitara wokal)
  • Artur Wencław (klawisze)
  • Piotr Jeronim (bas, wokal)
  • Jacek Grędziński (perkusja)
  • Grzegorz Smoliński gitara (wokal)

Dyskografia:
  • Jarocin’88 (1989 utwór Telewizyjna gra
  • Metalowa Wola (płyta wyprodukowana przez zespół w warunkach domowych)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz